HISTORIA NA WARSZTACIE

Drugi dzień festiwalu ANAMNESES rozpoczął się od przedpołudniowych „warsztatów mistrzowskich”, które w księgarnio-kawiarni „Tajne Komplety” poprowadzili Timothy Snyder, Jochen Boehler oraz Jarosław Hrycak. W zajęciach uczestniczyła m.in. grupa dziennikarzy i ekspertów z Białorusi, Łotwy i Chorwacji.

W kameralnej atmosferze (choć miejsc siedzących i tak nie starczyło dla wszystkich gości) prof. Snyder wprowadzał słuchaczy w tajniki swojego warsztatu naukowego, wskazując na niedostatki historiografii uprawianej z zamkniętej perspektywy narodowej. „Wyobraźmy sobie – zaproponował – że oto jakimś cudownym sposobem posiedliśmy absolutną i wyczerpującą wiedzę o Żydach aż po rok 1939. Czy to wystarczyłoby nam, by przewidzieć Holokaust? Historia narodowa wystarcza dla rzetelnego opisu przeszłości, ale dla jej wyjaśnienia konieczna jest historia szersza, europejska”.

Jochen Boehler, w prezentacji zatytułowanej „Jak tropić oficerów gestapo?” z prawdziwie detektywistycznym zacięciem przedstawił – krok po kroku – jak udało mu się odkryć imiona i nazwiska gestapowców uwiecznionych na fotografiach w tzw. „Albumie Schmidta”, który IPN wkrótce zamierza opublikować.

Ostatni warsztat, bodaj najbardziej ze wszystkich żywiołowy, poświęcony był postaci Iwana Łysiaka-Rudnyckiego. Jarosław Hrycak w niezwykle barwy sposób przedstawił życie i dzieło Rudnyckiego, sama zaś postać „zaangażowanego” historyka ukraińskiego rozbudziła żywą dyskusję.

Michał Bardel

Posted in Aktualności.