Pressroom

26 LIS

WYWIAD B. MACIEJEWSKIEJ Z W. FRASYNIUKIEM

Gość 2. edycji festiwalu Anamneses w panelu „Nie ma wolności bez Solidarności” – Władysław Frasyniuk rozmawia z Beatą Maciejewską, dziennikarką Gazety Wyborczej.


25 LIS

FAKTY TVP WROCŁAW O 2. EDYCJI ANAMNESES

Fakty TVP Wrocław zapraszają na 2. edycję festiwalu Anamneses (od 8:30 min.)


27 MAJ

KREW WYZNAWCÓW BOGA

We Wrocławiu zakończył się I Międzynarodowy Festiwal Historyczny „Wiek XX. Anamneses”. Przybliżył on uczestnikom najwększą katastrofę Europy Środkowo-Wschodzniej, któa miała miejsce w latach 30. i 40. poprzedniego stulecia. 


19 MAJ

WROCŁAW ZOBACZYŁ KOGO KRĘCI HISTORIA XX WIEKU

– Już tylko wystawa o kardynale Bolesławie Kominku przypomina nam o I edycji Festiwalu „Anamneses”. Wierzę, że za rok we Wrocławiu odbędzie się kolejna jego edycja – mówi Marek Mutor, szef Ośrodka „Pamięc i Przyszłość” we Wrocławiu.


16 MAJ

EUROPIE ŚRODKOWEJ BRAK WSPÓLNEGO KINA

Ostatni dzień Festiwalu przebiegał pod znakiem kina. W debacie zatytułowanej „Totalitaryzm a kino” wystąpiła Agnieszka Holland, która na ten jeden wieczór przyjechała do Wrocławia z Pragi, węgierski krytyk filmowy Balazs Varga oraz słowacka filmoznawczyni Monika Mikusova.


16 MAJ

„TOTALITARYZM A KINO” – DEBATA NA FESTIWALU HISTORYCZNYM

„Totalitaryzm a kino” – to temat środowej dyskusji w ramach dobiegającego końca we Wrocławiu I Międzynarodowego Festiwalu Historycznego „Wiek XX. Anamneses”. W dyskusji wzięli udział Agnieszka Holland, Balazs Varga z Węgier i Monika Mikusova ze Słowacji.


15 MAJ

O LICYTOWANIU OFIAR

„Czy pamięć potrzebuje statystyk i wielkich liczb?” – takim pytaniem Łukasz Kamiński, prezes IPN, tym razem w roli moderatora debaty „Pamięć i liczby”, prowokował do dyskusji uczestników głównego panelu czwartego dnia Festiwalu.


15 MAJ

FESTIWAL HISTORYCZNY: DEBATA „PAMIĘĆ I LICZBY”

W dyskusji o skali ofiar II wojny światowej potrzebne jest połączenie liczb z historią pojedynczego człowieka – to jedna z konkluzji debaty „Pamięć i liczby”, która odbyła się we wtorek w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Historycznego „Wiek XX. Anamneses” we Wrocławiu.


15 MAJ

JEDYNY TAKI FESTIWAL

Timothy Snyder, gość honorowy I Międzynarodowego Festiwalu Historycznego „Wiek XX. Anamneses”, przyznał, że nigdy nie słyszał, by gdzieś poza Wrocławiem odbywał się festiwal historyczny.


14 MAJ

DYSKUSJA O STALINIZMIE I FASZYZMIE NA FESTIWALU HISTORYCZNYM

W dzisiejszej Europie nie może być powrotu do dwóch totalitaryzmów, faszystowskiego i stalinowskiego, – powiedział prof. Rafał Wnuk w czasie debaty odbytej w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Historycznego „Wiek XX. Anamneses” we Wrocławiu.


14 MAJ

HISTORYCZNE DEBATY WIDEO PODCZAS FESTIWALU HISTORYCZNEGO ANAMNESES

Wrocławski Festiwal Historyczny „Wiek XX. Anamneses” jest inicjatywą niezwykłą. W jednym miejscu spotkali się m.in. Basil Kerski, Roger Moorhouse, Christoph Boehr, Timothy Snyder, Jochen Boehler, Jarosław Hrycak… Prezentujemy zapisy najciekawszych debat, które odbyły się podczas Festiwalu.


13 MAJ

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL HISTORYCZNY

Przez pięć dni historycy, pisarze i filmowcy, których twórczość nawiązuje do XX wiecznej historii Europy, będą prowadzić debaty we Wrocławiu.


13 MAJ

DEBATUJĄ O TYRANII PRZESZŁOŚCI I POŻYTKACH Z HISTORII

Z historii można zrobić użytek, zapominać o niej, walczyć z nią albo ją zmieniać. Ale trzeba z nią żyć, a tym samym poznawać – uważa Erhard Busek, były wicekanclerz Austrii, który wziął udział w jednej z debat odbywającego się we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Historycznego.


12 MAJ

WROCŁAW: ROZPOCZYNA SIĘ MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL HISTORYCZNY

We Wrocławiu rozpoczyna się dziś międzynarodowy festiwal historyczny Anamneses. Jego gośćmi będą znani historycy z całego świata, wśród nich prof. Timothy Snyder, autor książki „Skrwawione ziemie Europa między Hitelerem a Stalinem”, od której wzięła nazwę pierwsza debata festiwalu.


12 MAJ

SŁYNNI HISTORYCY WE WROCŁAWIU. SZANSA NA CIEKAWE SPOTKANIA

I Międzynarodowy Festiwal Historyczny „Wiek XX. Anamneses” rozpoczął się we Wrocławiu debatą na temat książki prof. Timothyego Snydera „Skrwawione ziemie”, w której mowa o starciu dwóch totalitaryzmów na ziemiach Europy Środkowej i Wschodniej. Festiwal potrwa do 16 maja.


12 MAJ

WE WROCŁAWIU PRZYWRÓCĄ PAMIĘĆ O „SKRWAWIONYCH ZIEMIACH”

Pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Historyczny zaczyna się w sobotę we Wrocławiu. Swój udział zapowiedzieli m.in. amerykański historyk Timothy Snyder, autor książki „Skrwawione ziemie”, ukraiński uczony prof. Jarosław Hrycak, Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk.


12 MAJ

WROCŁAW.I MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL HISTORYCZNY „WIEK XX. ANAMNESES”

I Międzynarodowy Festiwal Historyczny „Wiek XX. Anamneses” rozpoczął się we Wrocławiu debatą na temat książki prof. Timothyego Snydera „Skrwawione ziemie”, w której mowa o starciu dwóch totalitaryzmów na ziemiach Europy Środkowej i Wschodniej.


09 MAJ

FESTIWAL PRZYPOMINANIA O HISTORII

Anamnesis, czyli po grecku przypominanie. Ten platoński termin oznaczał przyswajanie sobie wrodzonej wiedzy, niezależnej od indywidualnego doświadczenia. Czy może nią być również prawda historyczna? Według organizatorów nowego wrocławskiego festiwalu – tak.


19 KWI

WROCŁAW ZORGANIZUJE FESTIWAL HISTORYCZNY. WŚRÓD GOŚCI A. HOLLAND

Wrocław będzie gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Historycznego XX wiek Anamneses. Miłośnicy historii i kutury będą mogli wziąć udział w debatach, warsztatach, koncertach i spektaklach. Od 12 do 16 maja w stolicy Dolnego Śląska zagoszczą znane osobistości ze świata kultury.


19 KWI

O MORDACH STALINA I HITLERA NA „SKRAWIONYCH ZIEMIACH”

Wrocław będzie gościł w maju pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Historyczny. Swój udział zapowiedzieli m.in amerykański historyk Timothy Snyder, autor książki „Skrwawione ziemie”, ukraiński uczony prof. Jarosław Hrycak i Agnieszka Holland.